Je možné otvoriť si živnosť spätne, aby som si doplatil aj sociálnu poisťovňu?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

skončil som v zamestnaní a začal som pracovať individuálne. Vôbec som si neuvedomil, že nemám otvorenú živnosť.

Je možné otvoriť si živnosť spätne s tým, že by som si doplatil aj sociálnu poisťovňu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik oprávnenia na živnostenské podnikanie je podmienený jeho ohlásením na miestne príslušnom okresnom úrade, odbore živnostenského podnikania v postavení jednotného kontaktného miesta (JKM) podľa miesta bydliska fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby. Ak sú splnené všetky podmienky na podnikanie a ohlásenie je kompletné, JKM vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení do troch pracovných dní.

Oprávnenie podnikať, resp. prevádzkovať živnosť v danom predmete podnikania vzniká dňom ohlásenia, alebo ak je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, tak týmto dňom.

Dodatočne zaplatiť poistné nie je možné za obdobie, kedy by ste boli dobrovoľne nezamestnaný, t.j. nemali zamestnanie a neboli ani na UP.

Dodatočne zaplatiť poistné nie je možné za obdobie, kedy ste už síce boli SZČO, avšak neboli povinne dôchodkovo poistený - v prvom roku podnikania.

Je ale možné byť dobrovoľne poistenou osobou.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/dobr...

S prianím pekného dňa,
Lenka