Je výhodnejšie ukončiť o deň skôr rodičovskú, čerpať zostávajúcu dovolenku a ostatné dať preplatiť?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

mám za sebou dva reťazové pôrody. Pred nástupom na materskú mám odpracované viac ako dva roky. Rodičovská dovolenka mi končí 1.6.2023.

Je výhodnejšie ukončiť o jeden deň skôr rodičovskú dovolenku a teda 1.6.2023 čerpať zostávajúcu dovolenku z roboty a ostatné dať preplatiť?

A zároveň ukončiť pracovný pomer k 1.6.2023 a od 2.6.2023 sa zaevidovať na úrade práce?

Moja hrubá mzda je 913 eur aktuálne.

Budem mať vyššiu podporu?

Predtým som mala aj odmeny a materskú som mala peknú, keďže sa mi robil priemer mzdy.

Bude sa mi rátať priemer pred nástupom na materskú alebo terajší príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

1. Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke a dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. Ak máte veľa dní nevyčerpanej dovolenky a budete čerpať dovolenku iba deň - dva, následne sa ukončí pracovný pomer a ostatná dovolenka bude preplatená, tým vyšší bude vymeriavací základ pre výpočet podpory, pokiaľ ste nemali ešte nejaký iný vedľajší príjem.

2. Ak v rozhodujúcom období ste mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (budete na RD do troch rokov dieťaťa), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ. Bude záležať koľko ste zarábali pred materskou. Ak ste iný vedľajší príjem nemali, dávka sa určí z príjmu dosiahnutého v zamestnaní pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka