Je žena počas materskej nemocensky poistená?

Zodpovedané
10. máj 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil 1.1.2022 a 2.1.2022 som nastúpila na materskú.

Bola som počas materskej nemocensky poistená?

Dobrovoľné poistenie som si neplatila.

Ďakujem

Dobrý deň,

Zákon o Sociálnej poisťovni:
§128 Platitelia poistného na sociálne poistenie
(1)Ak tento zákon neustanovuje inak, platí poistné
a)na nemocenské poistenie
1. Zamestnanec (počas materskej nie je povinný platiť poistné).
2. Zamestnávateľ.
3. Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba.
4. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
Počas materskej ste už neboli zamestnancom.

(2) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e), g) až i) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka