Kedy mi po nástupe do práce znova vznikne nárok na materskú?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

do novembra 2022 som bola nepretržite 6 rokov zamestnaná. V novembri 2022 som ukončila pracovný pomer a odvtedy som na PN. Do práce nastupujem v septembri 2023. V budúcnosti chcem otehotnieť.

Kedy mi po nástupe do práce znova vznikne nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa započíta do doby 270 dní, iba ak pracovný pomer počas PN trval. Tehotenstvo trvá 9 mesiacov = 280 dní, to je skoro toľko ako je potrebné byť poistená, v podstate od nástupu do zamestnania v 09/2023 aj ihneď. V prípade skoršieho pôrodu by sa započítala časť z predchádzajúceho zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka