Koľko mesiacov pred otehotnením si musím platiť dobrovoľné nemocenské poistenie?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

som na predĺženej rodičovskej dovolenke a pracovný pomer mi skončil hneď po MD. Plánujeme s manželom druhé bábätko, ale nechcem ostať bez MD a bez vyššej RD.

Čítala som rôzne články o dobrovoľným nemocenskom poistení.

Koľko mesiacov pred otehotnením si ho musím platiť?

Niekde som čítala, že musím byť poistená za posledné 2 roky. Plánujeme bábätko tak, aby som bola tehotná september/október.

Stihnem si to platiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tehotenstve s druhým dieťaťom potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské.

Dobrovoľným nemocenským poistením alebo zamestnaním sa túto podmienku splníte.

Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak chcete poberať aj tehotenské, tak to by ste nestihli, ak by ste prihlásili na dobrovoľné poistenie teraz, jedine keby ste otehotneli až po pol roku platenia. Materské stihnete, ak by ste sa prihlásili hneď. Pri materskom stačí sa prihlásiť na DNP mesiac pred tehotenstvom, hrozí tu ale riziko predčasného pôrodu, ideálne dva - tri mesiace pred tehotenstvom.

S prianím pekného dňa,
Lenka