Kto má nárok na daňový bonus, keď je dieťa v striedavej starostlivosti?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom daňového bonusu na dieťa. V prípade striedavej starostlivosti majú nasledovné oprávnenie na poberanie: matka/otec/iná oprávnená osoba.

Čo v prípade, ak matka nemá splnené podmienky na poberanie a uplatní si daňový bonus jej partner/manžel?

Keďže poradie je matka/otec - je možné podať podnet na daňový úrad, aby ho nevyplatili manželovi matky ale otcovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

platí, že ak sa rodičia nedohodnú, prednosť má matka. Stačí, že matka podá Daňové priznanie. Pri podaní daňového priznania už môže prihliadnuť aj na čiastkový základ dane druhého rodiča, resp. druhej oprávnenej osoby.

Skôr by som uvažovala nad určenie súdom pri deťoch zverených do striedavej starostlivosti oboch rodičov. Súd by určil, kto z rodičov bude poberať rodinné prídavky a kto si uplatní daňový bonus na deti.

S prianím pekného dňa,
Lenka