Mala by som nárok na materské zo súbehu SZČO a TPP?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

pri prvom dieťati mi bola priznaná maximálna materská (2022), keďže sa mi rátala zo súbehu zamestnania (TPP) a SZČO. Nástup na MD bol 1.3.2022. Poberanie materskej trvalo do 23.10.2022 a momentálne poberám rodičovský príspevok. Počas trvania materskej mi však pracovný pomer (TPP) skončil (15.9.2022) a nepredĺžili mi zmluvu. Živnosť mám nepretržite otvorenú, odvody platí za mňa štát, príjem zo živnosti aktuálne nemám.

Ak by som mala reťazový pôrod a porodila v roku 2024, mala by som materské zo súbehu ako doposiaľ?

Mala by som nárok na maximálne materské?

Ak nie, rátalo by sa mi materské len zo SZČO?

Plánujeme bábätko a rada by som bola pripravená.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste živnosť neprerušili a ani živnosť nezanikla, počas materskej sa poistné neplatí. Ale po skončení čerpania materského by mala SZČO obnoviť platby poistného do SP.

Ak ste prerušili povinné nemocenské poistenie za obdobie kedy poberáte rodičovský príspevok a v SP ste predložili čestné prehlásenie, že nevykonávate činnosť v rámci SZČO, môže sa stať, že nezískate nárok na nové materské. Nebudete mať príjem a skončí Vám nemocenské poistenie po podaní nasledujúceho daňového priznania.

Neviem, či ste už podali DP za rok 2022 a aký príjem ste v rámci szčo mali, ale ak nízky tak Vám zanikne nemocenské poistenie k 30.06.2023, resp. 31.10.2023 ak ste podali odklad. Aby ste mali nárok na materské, je potrebné si nemocenské poistenie aktivovať, napr. zamestnaním, či dobrovoľným poistením.

S prianím pekného dňa,
Lenka