Mala by som nárok na materskú dávku, ak by som do júna 2023 otehotnela?

Zodpovedané
7. apr 2023

Dobrý deň,

k 15. júnu syn dovŕši 3 roky. Chcela by som ukončiť pracovný pomer k 14. júnu a 15. júna by som čerpala dovolenku s tým, že k tomuto dňu by sme aj ukončili pracovný pomer. Následne by som poberala podporu v nezamestnanosti.

Ak by som do 15. júna otehotnela, mala by som nárok na materskú dávku?

Ak áno, ako by sa vyrátala jej výška?

Podpora je vyplácaná 6 mesiacov, ako potom riešiť čas do materskej?

Bola by som na úrade práce a v čase nástupu na materskú požiadala o jej vyplácanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali by ste nárok na materské aj v prípade, ak by ste do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia otehotneli. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej v ochrannej lehote sa skúma k poslednému dňu trvania nemocenského poistenia.

Počas materskej už nie je možné súbežne poberať aj dávku v nezamestnanosti. Do doby nároku na materské by ste mohli byť v evidencii na úrade práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka