Mám ako SZČO nárok na materské a tehotenské?

Zodpovedané
10. apr 2023

Dobrý deň,

od 1. februára 2022 som SZČO. Ročný príjem bol cca 19 000 eur.

Mala by som nárok na materskú, aj keď sa prvý rok nemusia platiť odvody?

Zdravotné som platila, keďže som zároveň na rodičovskom príspevku.

Mám nárok aj na tehotenský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemocenské poistenie Vám musí trvať najmenej 270 kalendárnych dní pred dňom pôrodu, a to v posledných dvoch rokoch.

Nepíšete, že či Vám trvá ešte nejaké iné nemocenské poistenie. Napr. či máte ešte aktívny pracovný pomer, z ktorého by ste mohli byť na rodičovskej dovolenke. Zo samotného SZČO Vám nárok nebude vychádzať ak sa stanete povinným platiteľom od 07/2023.

K dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch. Ak podmienku 270 dní nemocenského poistenia splníte a nebudete mať nedoplatok na odvodoch, tak budete mať nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka