Mám nárok na materské, keď som od apríla evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
5. máj 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer som skončila 31.3.2023, zamestnaná som bola 4 roky. Predpokladaný termín pôrodu je 20.12.2023. Od apríla som evidovaná na úrade práce.

Mám nárok na materské?

Ak nemám nárok, čo je potrebné spraviť z mojej strany?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) máte nárok na tehotenské. Takisto nárok na materské pri splnení ostatných podmienok - najmenej 270 dní poistenia v období 2 rokov pred pôrodom, bude aj vtedy, ak žena otehotnie do pol roka po zániku nemocenského poistenia = ochranná lehota.
Budete mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka