Mám nárok na materskú, keď som na rodičovskej a som tehotná s dvojčkami?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskom príspevku (syn nar. október/2020). Do práce by som mala nastúpiť v októbri 2023, avšak som momentálne v 9. týždni s dvojičkami. Predpokladaný pôrod 25.12.2023. Mám pracovný pomer od 1.1.2016.

Mám nárok na materské?

Ak áno, z čoho sa vypočíta?

Aké iné dávky sú pre matky s viacpočetným tehotenstvom?

Ďakujem

Dobrý deň,

na novú materskú nastúpite ešte tento rok, preto rozhodujúce obdobie bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Materská pri dvojičkách sa vypláca matke po dobu 43 týždňov. Rodičia dvojičiek sa však môžu rozhodnúť, že budú na materskej dovolenke súčasne. Otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka na druhé v prípade, ak obaja spĺňate zákonom stanovené podmienky nároku na materské. Alebo môže čerpať postupne.

Po ukončení tejto RD môžete v zamestnaní čerpať dovolenku, ísť na PN kým nenastúpite na na novú materskú.

S prianím pekného dňa,
Lenka