Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po výpovedi?

Zodpovedané
13. feb 2025

Dobrý deň,

poprosím o radu ohľadom ukončenia pracovného pomeru po návrate z rodičovskej dovolenky.

Dňa 3. 3. 2025 mi končí rodičovská dovolenka. Zamestnaná som od marca 2017 a na prvú materskú dovolenku som nastúpila 30. 10. 2019. Predtým som však od mája 2019 bola na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Následne som prechádzala na druhú materskú dovolenku vo februári 2022, a to priamo z rodičovskej dovolenky. Teraz mi stále trvá rodičovská dovolenka do 3. 3. 2025.

Po rozhovore so zamestnávateľom sme sa nevedeli dohodnúť na vhodnú pracovnú pozíciu, keďže moja pôvodná je už obsadená. Zamestnávateľ mi preto ponúkol riešenie – prijme ma naspäť na čerpanie dovolenky, na ktorú mi vznikol nárok počas materskej a rodičovskej dovolenky. Počas čerpania dovolenky mi bude zároveň plynúť trojmesačná výpovedná lehota, keďže nemá pre mňa vhodné pracovné miesto. Pracovný pomer mám na dobu neurčitú.

Je postup zamestnávateľa správny?

Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti po uplynutí výpovednej lehoty, ak si dovtedy nenájdem nové zamestnanie?

Kedy je potrebné podpísať výpoveď?

Na aké nároky ako zamestnankyňa si môžem uplatniť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

môžete sa dohodnúť na čerpaní dovolenky počas výpovednej lehoty.
Máte nárok na odstupné, zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.


Ak pôjde o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Ak pôjde o DOHODU, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
c) Trojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ak by ale zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň by Vám plynula aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ by Vám vyplatil odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynula a následne aj odstupné.

Ak výpoveď dáte vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.

Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí preplatenie dovolenky aj odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak.

Budete mať nárok aj na dávku v nezamestnanosti.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní).

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.


S prianím pekného dňa,
Lenka