Mám nárok na preplatenie dovolenky za rok 2023, ktorú som si kvôli PN nestihla vyčerpať?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

od 15.8.2023 som PN už 9 mesiacov a PN stále trvá.

Mám nárok na preplatenie dovolenky za rok 2023 (10 dní), ktorú som si nestihla vyčerpať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyčerpaná dovolenka sa Vám prenesie do ďalšieho obdobia a budete ju čerpať po skončení PN. Zostatková nevyčerpaná dovolenka sa prepláca až pri skončení pracovného pomeru.

§ 113 Zákonníka práce
4) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného pre chorobu alebo úraz, ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.

S prianím pekného dňa,
Lenka