Už 8 rokov som na materskej a rodičovskej. Mám nárok na preplatenie dovolenky?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná a mám zmluvu na dobu neurčitú. Momentálne som 8. rok na materskej, resp. rodičovskej dovolenke a ešte mám rok pred sebou. Počas týchto rokov sa mi nazbieralo veľa dní dovolenky.

Mám nárok na ich preplatenie?

Mám si ich radšej vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky?

Do tejto práce sa už vrátiť neplánujem, keďže sme zmenili bydlisko.

Ako to teda načasovať?

Kedy treba podať výpoveď, aby som nestratila nárok na preplatenie dovolenky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nevyčerpaná dovolenka sa prepláca pri skončení pracovného pomeru.

Nárok nestratíte, dovolenku si môžete vyčerpať aj po skončení rodičovskej dovolenky. Ak ju nebudete čerpať, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia.

Najprv sa dohodnite na ukončení pracovného pomeru - napr. ku dňu ukončenia RD. Potom si zvážte, že ako budete postupovať - či pôjdete na ÚP, alebo do inej práce a podľa toho sa treba zariadiť.

S prianím pekného dňa,
Lenka