icon

Mám nárok na súčasné poberanie rodičovského a materského príspevku?

Zodpovedané
Včera o 21:03

Dobrý deň,

máte niekto praktickú skúsenosť so súčasným poberaním rodičovského a materského príspevku?

Uvádzam príklad. Manželka je aktuálne na rodičovskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok na dieťa, ktoré má 8 mesiacov. Plánujem nastúpiť na materskú dovolenku 2. mája na 26 týždňov. Manželka si zažiada o odňatie rodičovského príspevku v deň môjho nástupu na materskú dovolenku a bude mať vyplatený príspevok za máj.

Ja ukončím materskú dovolenku na prelome mesiacov, teda posledný deň v júni a prvý deň v júli, pričom u zamestnávateľa nastúpim na dovolenku. Manželka požiada o rodičovský príspevok na dva dni, teda na 30. júna a 1. júla. Od 2. júla znovu požiada o odňatie rodičovského príspevku a ja pokračujem na materskej dovolenke do konca augusta, kedy urobíme to isté.

Je teoreticky možné tieto príspevky kombinovať? Môže nastať nejaký problém, pokiaľ splním všetky termíny oznámenia, napríklad 30 dní vopred?

Ďakujem.

Dobrý deň,

áno, je to možné. Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac. Stačí, ak sú podmienky jeho poskytnutia splnené aspoň jeden deň v mesiaci. Nárok na rodičovský príspevok vznikne aj vtedy, keď ani jeden z rodičov nepoberá materskú za celý mesiac.

Pri prerušení poberania materského, ak výplatu materského prerušíte z iného dôvodu ako z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, takéto obdobie sa započítava do celkového obdobia nároku na materské. Budete ukrátený o časť obdobia pokiaľ sa jedná o to isté dieťa.

Je ešte problém, keďže za dovolenku dostanete vyplatený príjem = počas čerpania materského z pôvodnej pracovnej zmluvy nesmiete mať žiadny príjem, aby Vám materské neodobrali kvôli príjmu za dovolenku.


S prianím pekného dňa,
Lenka