Mám splnenú podmienku 26 týždňov platenia pred nástupom na materskú?

Zodpovedané
24. mar 2023

Dobrý deň,

som SZČO a zároveň robím aj na dohodu ale len pár dní (platia sa odvody). SZČO som prvý rok, takže som nemusela platiť odvody do sociálnej poisťovne. Neskôr som zistila, že som tehotná a začala som si platiť odvody. Ale keď som to potom prepočítala, tak mi nevychádza tých plných 26 týždňov platenia do začiatku materskej (6 týždnov pred dňom pôrodu). Chýba mi tam pár dní.

Niekto mi povedal, že keď robím aj na dohodu, tak vraj aj za to sa mi počítajú dni platenia tých odvodov. Ak si za ten deň odvediem ja poistné a odvedie sa aj z dohody, tak sa mi to ráta za dva dni.

Je to pravda?

Mala by som tým pádom splnenú podmienku 26 týždňov platenia pre nástupom na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatní nárok na tehotenské/materské, trvajú súčasne určitý čas. Dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

Je potrebné mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom a mať aktívne nemocenské poistenie. 26 týždňov platenia dobrovoľného poistenia potrebujete vtedy, ak máte iný - vyšší než minimálny VZ pre platenie DNP.

S prianím pekného dňa,
Lenka