Môže čerpanie príspevku na rekreáciu počas rodičovskej ovplyvniť povinnosť podávať daňové priznanie?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke a je možné, že nasledujúci rok budem prechádzať do ďalšej materskej dovolenky. Za normálnych okolností by sa mi mal počítať vymeriavací základ na materskú z príjmov toho roku, kedy som nastúpila na prvú MD (november 2021).

Nemôžem si takýmto čerpaním rekreačného poukazu uškodiť i napriek tomu, že je to príjem oslobodený od daní?

Môže čerpanie príspevku na rekreáciu počas rodičovskej ovplyvniť povinnosť podávať daňové priznanie, alebo výšku vymeriavacieho základu pre výpočet budúcej materskej dávky?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ poskytne príspevok na rekreáciu vo výške 55 % oprávnených výdavkov, najviac 275 eur ročne.

Ak by Vám zamestnávateľ poskytol čiastku nad 275 eur, časť príspevku, ktorá by presahovala 275 eur už by nebola oslobodená od dane, bol by to už zdaniteľný príjem takisto by bol aj vymeriavacím základom pre odvody.

Ak Vám poskytne príspevok vo výške 55% oprávnených výdavkov, najviac do výšky 275 eur, tak tento príspevok na rekreáciu je príjmom oslobodeným od dane i odvodov. A tým pádom nevstúpi ani do vymeriavacieho základu pre výpočet budúcej materskej.

Ak nastúpite na materskú v roku 2024, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2023. Ak by ste v roku 2023 nemali z tohto pracovného pomeru žiadny zdaniteľný príjem, materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka