Môže manžel podať dodatočné daňové priznanie za rok 2021?

Zodpovedané
11. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom dodatočného daňového priznania typu A.

Manželovi za rok 2021 vykonal zamestnávateľ ročné zúčtovanie. Ja som celý rok 2021 bola na rodičovskom. Mám aj potvrdenie od SP. Manžel pri RZ nepriložil doklady, tak si neuplatňoval NČZD na mňa.

Môže podať teraz dodatočné daňové priznanie za rok 2021 a dodatočne si uplatniť NČZD na mňa?

Čo treba všetko k tomu doložiť?

Ako potom s 2% dane, ktoré daroval cez RZD?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ manželovi zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie za rok 2021 a v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane nepožiadal o uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, podá po lehote na podanie daňového priznania za rok 2021 dodatočné daňové priznanie, v ktorom si uplatní nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Prílohou tohto daňového priznania bude Ročné zúčtovanie za rok 2021 spolu s vyplnenou 2. stranou tohto tlačiva.

Podiel zaplatenej dane (2%) poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť bola iná. Manželovi vznikne preplatok na dani. O rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa mu zníži preplatok na dani.

S prianím pekného dňa,
Lenka