Môžem po výpovedi a skončení PN poberať dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

som 3 mesiace na PN a na moje miesto nastupuje nová zamestnankyňa. Pracovný pomer mám na dobu neurčitú, zamestnaná som 4 roky. Zamestnávateľ mi volal, že mám prísť podpísať výpoveď. No myslím, že počas PN mi výpoveď nemôže dať. Ja výpoveď dať nechcem, nakoľko ešte budem na PN, keďže som mala úraz.

Keby došlo k dohode o výpovedi s vyplatením odstupného, je možné ísť na úrad práce a poberať dávku v nezamestnanosti po skončení PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Tieto dni splníte, budete mať po PN nárok na podporu.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka