Môžem poberať materské aj zo SZČO aj z TPP?

Zodpovedané
27. feb 2024

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom materskej. Ako SZČO si od 10/2022 platím povinné odvody do SP. Od februára 2024 som sa popri SZČO zamestnala na TPP so skráteným úväzkom. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť niekedy v júni 2024.

Môžem potom poberať materskú aj zo SZČO aj z TPP?

Stačí mi mať 540 dní nemocenského poistenia dokopy z oboch a nie je potrebné dosiahnuť samostatne z TPP 270 dní?

Nemusím kvôli tomu ukončiť SZČO, aby som mala nárok má materskú z TPP?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak požiadate o materské z obidvoch nemocenských poistení, materské priznajú iba za SZČO.

Ak by Vám trval TPP u zamestnávateľa pred nástupom na novú materskú a aj z tohto TPP by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem szčo), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských. Do pôrodu 270 dní zo samotného TPP nesplníte.

Ak by ste chceli požiadať o materské z TPP a aby sa aj z neho vypočítala, tak by ste požiadali o materské iba z TPP. Zo SZČO by sa pripočítali potrebné dni nemocenského poistenia, SZČO ukončovať nemusíte.

Každé nemocenské poistenie sa totiž posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka