Môžem počas rodičovskej dovolenky pracovať u manžela bez zmluvy?

Zodpovedané
21. máj 2023

Dobrý deň,

manžel prevádzkuje bufet rýchleho občerstvenie na kúpalisku. Ide o sezónnu prácu (2 mesiace). Ja medzitým poberám rodičovský príspevok. Niekedy bude treba ísť za ním a pomôcť mu, keďže staviame dom.

Mám právo byť tam ako jeho manželka?

Musíme uzatvoriť nejakú pracovnú zmluvu?

Pred materskou som bola zamestnaná v jeho firme, čiže podstate som jeho zamestnankyňa. Po materskej by sme chceli ukončit pracovný pomer a chcem sa zamestnať v mojej profesii.

Musel by za mňa platiť odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

výpomoc rodinného príslušníka je možná bez pracovnej zmluvy ak prácu vykonáva príbuzný v priamom rade (manželka) a je dôchodkovo poistená, alebo za ktorú hradí poistné štát. Pokiaľ ste na MD/RD ste dôchodková poistená štátom.

S prianím pekného dňa,
Lenka