Môžem si starú dovolenku z roku 2022 preniesť do roku 2024?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

po skončeni rodičovskej dovolenky mi ostáva dovolenka z roku 2022. Chcem nastúpiť do práce. O 6 mesiacov mi opäť naskočí nejaká dovolenka, ale to už bude za rok 2023.

Môžem si preniesť nejakú dovolenku do roku 2024 aj z tej starej 2022?

Alebo si ju musím vyčerpať hneď na začiatku a tomu prispôsobiť nástup do zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste si nevyčerpali dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku Vám zamestnávateľ poskytne podľa § 113 ods. 3 po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Ak si ale zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Dovolenku, ktorú ste mali pred MD a ktorá vznikla počas MD, zamestnávateľ poskytne po skončení RD. Dovolenka, ktorá vznikla za rok 2022 po skončení RD, by mala byť vyčerpaná v roku 2023. Neprenáša sa do roku 2024.
A zároveň podľa § 116 ods. 2:
Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

S prianím pekného dňa,
Lenka