Môžem súčasne poberať rodičovský príspevok a aj PN?

Zodpovedané
6. apr 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a som tehotná.

Ak ma moja gynekologička vypíše na PN, môžem súčasne poberať rodičovský príspevok a aj PN?

Pracovný pomer mi stále trvá.

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebujete prerušiť rodičovskú dovolenku a v zamestnaní čerpať dovolenku, pokiaľ s tým bude zamestnávateľ súhlasiť. Takto si aktivujete nemocenské poistenie, ktoré je počas rodičovskej dovolenke prerušené. Po skončení dovolenky na druhý deň môžte nastúpiť na PN a zároveň sa hneď vrátiť naspäť na rodičovskú dovolenku. Takýmto spôsobom bude PN od prvého dňa vyplácať Sociálna poisťovňa.

Ak by ste sa neskôr vrátili na rodičovskú dovolenku, záleží kedy. Ak až po skončení PN, prípadne počas PN, tak by Vám prvých 10 dní platil zamestnávateľ a zbytok SP.

Rodičovského príspevku sa to netýka, budete ho naďalej poberať. Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný. Popri poberaní RP je možné pracovať, čerpať dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka