Musím si hneď po rodičovskej dovolenke vyčerpať dovolenku?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

po rodičovskej dovolenke nastupujem do práce. Pred materskou mi ostala nevyčerpaná dovolenka. Teraz mi zamestnávateľ oznámil, že si prenesenú dovolenku musím začať čerpať ihneď po nástupe do práce. Ja by so ju chcela čerpať neskôr na dokončenie štúdia.

Je možná dohoda, alebo ju podľa zákona musím vyčerpať hneď?

Ďakujem

Dobrý deň

ak ste si nevyčerpali dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku Vám zamestnávateľ poskytne podľa § 113 ods. 3 po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Ak si ale zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Dovolenku, ktorú ste mali pred MD a ktorá vznikla počas MD, zamestnávateľ poskytne po skončení RD. Dovolenka, ktorá vznikne za rok 2023 po skončení RD, by mala byť vyčerpaná v roku 2024. Neprenáša sa do roku 2025.
A zároveň podľa § 116 ods. 2:
Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Záleží na vzájomnej dohode, ale už aj novú dovolenku je potrebné vyčerpať do konca roka 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka