Na koľko dní dovolenky budem mať nárok po skončení rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
18. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na výpočet počtu dní dovolenky po návrate do práce z RD po dvoch deťoch. V decembri 2016 som nastúpila na MD s prvou dcérou. Tá trvala cca do júla 2017, následne som prešla na rodičovskú dovolenku. Nástup do práce po rodičovskej dovolenke som mala ku dňu 18.1.2020, no týmto dňom som nastúpila na PN. Bola som znovu tehotná. PN som bola cca do konca júla. Nastúpila som na MD s druhou dcérou, ktorá sa narodila 17.8.2020. Po pol roku som prešla na RD, ktorá končí 17.8.2023.

Na koľko dní dovolenky budem mať nárok po skončení rodičovskej dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň

za rok 2016 ste mali celoročný nárok - čerpané dni.

Za rok 2017 ste boli cca 122 dní na rodičovskej dovolenke, celoročný nárok by sa mal krátiť o 2/12. Za prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12. Takže ak by tých dní vyšlo viac tak mohla by sa krátiť o 3/12. Neuvádzate presný nástup na RD.

Rok 2018, 2019 = 0.

Rok 2020 neviem presne z informácii určiť. Ak ste nastúpili na novú MD v 08/2020, mohli ste byť na RD cca 147 pracovných dní, krátenie o 3/12 z celoročného nároku.

Rok 2021 záleží koľko dní ste boli ešte na MD, ale predpoklad je krátko. Možno by nárok ani nevznikol. Ak ste boli na MD menej ako 60 pracovných dní, tak Vám vznikne len nárok na dovolenku za odpracované dni (pracovné dni na MD). A to za každých 21 odpracovaných dní v dĺžke jednej dvanástiny zo základnej výmery dovolenky v príslušnom kalendárnom roku.

Rok 2022 = 0.

Rok 2023 = záleží koľko odpracujete v tomto roku.

Informujte sa u Vášho zamestnávateľa.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Ináč základná výmera sú štyri týždne.

Prepočet si spravíte napr: 20/12 x 11 = cca 18 dní = krátenie o 1/12 pri výmere 4 týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka