Na koľko dní dovolenky mám nárok po materskej a rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výpočtu dovolenky po návrate do práce. Teda s tou, ktorá mi ostala po dvoch materských dovolenkách + na koľko dní dovolenky budem mať nárok za rok 2023, keď sa vrátim.

Na prvú MD som nastúpila 1.1.2018. Dovolenku v predchádzajúcom roku 2017 som si pred odchodom vyčerpala všetku. MD trvala do 26.8.2018. Odvtedy až do 2.9.2020 som bola na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom. Prvé dieťa ešte nemalo 3 roky pri narodení druhého dieťaťa.

Od 3.9.2020 som bola opäť na MD s druhým dieťaťom až do 28.4.2021. Odvtedy som na RD. Druhé dieťa dovŕši 3 roky 9.10.2023, takže do práce by som chcela nastúpiť najneskôr k 1.10.2023 (prípadne aj skôr).

Pri pôrode 1. dieťaťa som mala 27 rokov.
Pri pôrode 2. dieťaťa som mala 30 rokov.

Teraz pri nástupe do práce už budem mať pravdepodobne 33 rokov (záleží od termínu nástupu, narodená som v auguste).

Na koľko dní dovolenky mám nárok po návrate do zamestnania po materskej a rodičovskej dovolenke?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky.

Za rok 2018 celoročný nárok.
Za rok 2019 = 0.
Za rok 2020 ak ste nastúpili na novú MD 03.09.2020, mohli ste byť na RD cca 170 pracovných dní, krátenie o 4/12 z celoročného nároku. Dovolenka sa za prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.
Za rok 2021 ste boli na MD ešte do 28.04.2021, t.j. cca 170 pracovný dni na RD, tiež krátenie ako v r. 2020, o 4/12.
Za rok 2022 = 0.
Za rok 2023 záleží koľko odpracujete v tomto roku.

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2020, 2021, ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.
Informujte sa u Vášho zamestnávateľa.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

Prepočet si spravíte napr: 20/12 x 11 = cca 18 dní = krátenie o 1/12 pri výmere 4 týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka