Na koľko dní dovolenky mám nárok pred odchodom na materskú?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dovolenky.

Predpokladaný dátum pôrodu: 29.8.2023.
Predpokladaný dátum nástupu na materskú: 20.7.2023.
Vek nad 33 rokov, čiže mám nárok na 25 dní dovolenky na tento rok.

Po materskej dovolenke nastupujem rovno na rodičovskú dovolenku.

Po MD a RD sa nechcem vrátiť späť na pôvodné pracovné miesto.

Môžem si tých 25 dní vyčerpať už tento rok?

Ďakujem

Dobrý deň,

§113 Zákonníka práce
(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

Zákonník práce Vášmu zamestnávateľovi umožňuje, aby Vám umožnil čerpanie dovolenky aj pred nástupom na materskú dovolenku, keďže počas materskej dovolenky Vám vznikne nárok na dovolenku. Čerpanie dovolenky je predovšetkým na dohode zamestnávateľa a zamestnanca. Dohodnite sa s ním.

S prianím pekného dňa,
Lenka