Oplatí sa mi platiť vyššie odvody?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom ďalšej materskej.

Od 1.10.2021 som bola samoplatiteľkou - nemocenské a dôchodkové odvody kvôli materskej uhrádzané v minimálnej výške. Na materskú som nastúpila asi 10.12.2021 a trvala do 4.8.2022. K tomuto dátumu som zrušila platenie odvodov.

Teraz som zistila, že som tehotná. Preto som si bola preveriť nárok na ďalšiu materskú, keďže som zistila, že počas tej prvej sa už neodvádzajú nemocenské odvody. Lenže tu nastal zvrat a v sociálnej poisťovni som vedená ako dobrovoľne nemocensky poistená od 1.10.2021 do 4.8.2022. Nechala som si to riadne overiť a je to ta. Tým pádom ma uistili, že nárok na materskú mám, ale musím platiť minimálne odvody.

Ak by som platila vyššie odvody, malo by to vplyv na výšku materskej?

Oplatilo by sa mi to?

Teraz som odhadom cca v 6. týždni. Čiže tých 26 týždňov by som mala stihnúť.

Ďakujem

Dobrý deň,

DNP Vám trvalo aj počas materskej, až kým ste ho nezrušili.

Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní k dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada. V tomto prípade k novému DNP sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch (predchádzajúce DNP).

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka