Oplatí sa platiť dobrovoľné pripoistenie pred materskou dovolenkou?

Zodpovedané
10. apr 2023

Dobrý deň,

som na RD. Pri prvom dieťatku mi vyšiel výpočet materskej zo zamestnania. Dostala som výpoveď a tesne na to som zistila, že som tehotná. Čiže momentálne mi pracovny pomer nepokračuje.

Plánujeme súrodenca, ale už nestíhame reťazový pôrod. Tak sa chcem opýtať na možnosť platenia dobrovoľného poistenia. Viem, že to musí byť 270 dní.

Oplatí si mi to platiť?

Koľko asi, aby bola výška materského cca 700 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri prihlásení sa na dobrovoľné nemocenské poistenie sa musíte prihlásiť aj na dobrovoľné dôchodkové poistenie. Aj pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je podmienka, že pre nárok na tehotenské/materské je potrebné získať najmenej 270 dní k dobe aktuálneho poistenia, z ktorého sa o dávku žiada. V tomto prípade z dobrovoľného sa pripočíta doba iného, ale už ukončeného nemocenského poistenia, ktoré ste mali v posledných dvoch rokoch.

Ak chcete, aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pri DNP je možné vymeriavací základ zmeniť najskôr po 6 mesiacoch.

Materské je 75 % DVZ. Ak chcete mať materské vo výške cca 700 eur, tak potrebujete mať VZ 940 eur a z neho platiť odvody do SP (940 x 33,15% = odvody orientačne 311,60 eur).

S prianím pekného dňa,
Lenka