Ovplyvňuje mzda ZŤP zamestnanca výšku dôchodku?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

svokra má čiastočný invalidný dôchodok a čaká ju výmena kĺbu, no zatiaľ nemá termín. Zároveň má možnosť nastúpiť na TPP. Mám informáciu, že mzda nebude ovplyvňovať výšku poberaného dôchodku.

Je to pravda?

Ak nastúpi na TPP, kedy môže ísť na PN?

Z akej sumy bude mať vyplácanú PN?

Bude vyplácaná PN znižovať dôchodok, ktorý už poberá?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška dôchodku popri TPP sa krátiť nebude. Nekráti sa ani pri PN.

Ak nastúpi na TPP môže ísť na PN hocikedy, záleží od zdravotného stavu. Sociálna poisťovňa sa však môže zaoberať s akou diagnózou išla na PN. Nárok by mala a PN by bola počítaná z príjmu z TPP.

S prianím pekného dňa,
Lenka