Potrebujem živnosť, keď chcem na vianočných trhoch predávať handmade výrobky?

Zodpovedané
1. dec 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o mojej situácii.

Keby chcem na obecnom vianočnom trhu predávať vlastnoručne vyrobené dekorácie, potrebujem na to nejaké povolenia alebo otvorenú živnosť?

Musím pri predaji vlastných výrobkov spĺňať nejaké podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba si overiť na obecnom/mestskom úrade, že čo vyžadujú od predajcov. Teda aké povolenia či oprávnenia.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1...

Aj výrobcovia handmade by mali mať živnosť, hlavne ak sa tomu venujú pravidelne. Výroba handmade výrobkov môže spadá aj pod podnikanie podľa Autorského zákona, ale aj v tomto prípade sa treba registrovať na Daňovom úrade. Ak predaj vlastnoručne vyrobeného tovaru nie je živnosťou a túto činnosť fyzická osoba vykonáva na základe zákona č. 185/2015 Z. z. o autorskom práve, povinnosť evidovať prijaté tržby v hotovosti v pokladnici e-kasa klient z predaja tohto tovaru fyzickej osobe nevznikne.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-185

Príjmy z príležitostných činností sa nezdaňujú do výšky 500 eur (podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov). Príjmom z príležitostnej činnosti je iba taký príjem, ktorý plynie fyzickej osobe bez zmluvne dohodnutých podmienok a či vyplácajúci daňovník nie je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6.

Prikladám aj link, kde Finančná správa zverejnila dostupný materiál.
https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novi...

Citujem z nej:
Fyzickej osobe plynie príjem z príležitostnej činnosti vtedy, ak sa sama rozhodne vykonať určitú činnosť, a to bez zmluvne dohodnutej povinnosti, ktorú by jej určila, alebo prikázala iná osoba. Je to napr. príjem z príležitostnej činnosti ako je zber lesných plodov, odvoz nepotrebného papiera do zberných surovín, pokosenie trávy susedovi a pod.

Ak by Vaša činnosť bola opakovaná, aj keď nepravidelná, už by sa nejednalo o príležitostný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka