Pozastavenie živnosti pred nástupom na materskú. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

som 4 roky SZČO (platím odvody) a termín pôrodu mám 10.10.2023. O týždeň však nastupujem aj na TPP, kde budem mať aj vyšší vymeriavací základ. Do nástupu na materskú to bude viac ako 100 dní. Mali by mi preto vyrátať materskú z tohto TPP, ak zároveň pozastavím živnosť.

Je nutné mať pozastavenú živnosť minimálne tých 90 dní?

Môžem ju pozastaviť aj neskôr?

Povedzme o mesiac, keďže tam mám ešte jednu plánovanú zákazku, o ktorú by som nerada prišla. Bolo by to tóda len asi 60 dní pred nástupom na MD.

Budú mi rátať materskú aj tak z TPP?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete aj neskôr, ale najneskôr pred nástupom na materskú. Vtedy už nesmiete byť nemocensky poistená ako SZČO, aby Vám zobrali vymeriavací základ z TPP, z ktorého by ste ale platili na nemocenské poistenie viac ako 90 dní a zároveň započítali obdobie SZČO do potrebných 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky. Či postačí pozastaviť živnosť, tak to by som si overila. Teoreticky by mohlo stačiť, nakoľko počas prerušenej živnosti neplatíte odvody do SP. Prerušenie živnosti treba oznámiť do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka