Som povinná robiť si evidenciu dokladov, keď si budem uplatňovať paušálne výdavky?

Zodpovedané
8. mar 2022

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie otázky https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Budem si uplatňovať paušálne výdavky.

Som v tomto prípade povinná robiť nejakú evidenciu?

Platba od odberateľa mi bude každý mesiac chodiť na podnikateľský účet. Z podnikateľského účtu si budem platiť aj odvody do zdravotnej poisťovne.

Momentálne mám na podnikateľskom účte nula eur, keďže prvá odmena za prácu vykonanú v marci mi príde až v apríli.

Môžem si na začiatku apríla previesť zo svojho súkromného účtu napr. 100 eur na podnikateľský účet a tak zaplatiť do 8. apríla marcové odvody do zdravotnej poisťovne?

Stačí mi stiahnuť faktúru z internetu, vpísať údaje a poslať ju odberateľovi?

Je povinné zaobstarať si pečiatku?

Ďakujem

Dobrý deň,

výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) si môžete uplatniť vtedy, keď nie ste platiteľom DPH, alebo ak ste platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a rozhodnete sa, že neuplatníte preukázateľné daňové výdavky.

Paušálne výdavky sa uplatňujú vo výške 60 % z úhrnu príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Momentálne pre zdaňovacie obdobie 2021 je výška paušálnych výdavkov obmedzená sumou 20 000 eur.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov je živnostník povinný viesť evidenciu o:

  • Príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane (čiastkového základu dane) vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.
  • Zásobách a o pohľadávkach

Ak si uplatníte paušálne výdavky, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré sú povinné platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Toto zaplatené poistné a príspevky si môžete uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.

Môžete si previesť z osobného účtu na svoj podnikateľský účet spomínanú čiastku
Faktúru si môžete vystavovať online ako popisujete, ale musí spĺňať všetky potrebné náležitosti.

Povinné náležitosti faktúry u neplatiteľa DPH upravuje predovšetkým:

  • zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve,
  • zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník.

Pečiatka nie je povinná.

S pozdravom

S prianím pekného dňa,
Lenka