Som tehotná študentka, v júni mám štátnice. Budem mať nárok na tehotenské a materské?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

som tehotná študentka, v júni mám štátnice a v auguste/septembri mám termín pôrodu.

Musím si zaplatiť dobrovoľné nemocenské na 2 mesiace, aby mi vznikol nárok na materské a tehotenské?

Koľko EUR musím zaplatiť?

Oplatí sa mi zamestnať?

To asi bude už problém pri konci tehotenstva.

Ak budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, budem mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že končíte vysokú školu.

Počet dní, či mesiac - dva byť na DNP nie je stanovený. Potrebné dni poistenia sa Vám doplnia zo štúdia ukončenej VŠ, ale musíte byť už registrovaná na DNP pred podaním žiadosti o materské.

Minimálny VZ pre rok 2024 je 652 EUR, poistné celkom: 216,13 eur za 1 mesiac. Po priznaní materskej Vám vznikne nárok na vyšší rodičovský príspevok.

Pokiaľ by ste skôr porodili ako ukončili štúdium, nárok na materské by Vám nevznikol.

S prianím pekného dňa,
Lenka