Som v ochrannej lehote?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer trval od 15.3.2019 - 14.2.2022. Od 1.12.2019 som bola na materskej a na rodičovskej som doteraz. Dobrovoľne poistená som bola 15.2.2022 - 31.5.2022, neskôr od 14.11.2022 do 2.3.2023 som si platila DNP najnižšiu sumu. Nástup na materskú mám 8.6.2023.

Je pravda, že som v ochrannej lehote a budem mať nárok na materskú?

Keď som sa odhlasovala, tak mi bolo povedané, že predtým ako budem žiadať o materskú mám sa prihlásiť na DNP. Keď som volala na oddelenie, tak povedali, že nemusím.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v ochrannej lehote by ste mali byť aj v takomto prípade.

Ale nesmie Vám vzniknúť nové nemocenské poistenie, lebo automaticky zanikne ochranná lehota. Alebo potom uplatniť nárok na materské z nového nemocenského poistenia ak vznikne.

Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započíta doba platenia DNP. Prepočítajte si počet dní, len z DNP je ich málo. Z pracovného pomeru by sa započítali dni, ak ste k ukončeniu pracovného pomeru čerpali napr. dovolenku. V takom prípade by nemocenské poistenie zaniklo dňom skončenia pracovného pomeru a rodičovská by sa započítala do požadovaných 270 dní nemocenského poistenia. Ak sa pracovný pomer ukončil bez čerpania dovolenky, alebo odpracovaných dní, nemocenské poistenie zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka