Spočíta sa mi vymeriavací základ zo živnosti a zároveň aj z TPP?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

už niekoľko rokov pracujem ako živnostník. Od 1.6.2024 - 31.8.2024 by som rád nastúpil na zamestnanecký pomer a následne išiel na otcovskú.

Bude sa mi spočitávať vymeriavací základ zo živnosti a zároveň z TPP?

Bude sa mi zo živnosti rátať vymeriavací základ z minulého roka 2023 a zo zamestnania z 3 mesiacov?

Má byť na maximálnu otcovskú súčet týchto vymeriavacích základov 2608 EUR?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by ste o materské požiadali iba z jedného nemocenského poistenia, z neho by sa materské aj vypočítalo. Buď z pracovného pomeru alebo SZČO.

Ak by Vám trvalo nemocenské poistenie z pracovného pomeru aj pred nástupom na novú materskú a aj z tohto nemocenského poistenia by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem SZČO), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských.

S prianím pekného dňa,
Lenka