Z čoho mi bude vypočítané materské pri pozastavení živnosti?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

mám splnených 270 dní nemocenského poistenia z predchádzajuceho zamestnania, v ktorom som bola od 1.12.2018 do 31.2023 (zároveň som bola SZČO). Od 1.2.2023 mám nového zamestnávateľa, u ktorého budem do dňa nástupu na materskú (17. mája 2023), pôrod je koncom júna. Zároveň som pri zmene zamestnávateľa 1.2.2023 pozastavila živnosť.

Stačí živnosť pozastaviť na celú jej činnosť, alebo ju treba úplne zrušiť?

Chcem, aby mi sociálna poisťovňa vypočítala materskú iba od nového zamestnávateľa (keď splním 90 dní).

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ za SZČO neplatíte povinné odvody do sociálnej poisťovne, tak SP SZČO nebude vôbec brať do úvahy. Zrušiť ju vôbec nemusíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka