Z čoho mi vypočítajú materskú, keď budem PN?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

od marca 2020 som bola na PN - rizikové tehotenstvo. Potom som nastúpila na materskú, následne na rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok mi zanikne 15.10.2023. Chceli by sme ďalšie bábätko.

Z čoho mi vypočítajú materskú, keď 16.10 2023 nastúpim na PN?

Z čoho mi vypočítajú PN?

Ďakujem

Dobr deň,

záleží od toho, že či pracovný pomer trvá.

Ak pracovný pomer trvá, tak po skončení RD môžete ísť ihneď na PN. Ak nastúpite na PN ešte tento rok, rozhodujúcim obdobím bude predchádzajúci rok 2022. Ak ste boli po celý rok 2022 na rodičovskej dovolenke, tým je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala.

Ak na novú materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023.
Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, (PN sa nepočíta) materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takomto prípade nebola nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka