Z čoho sa mi vypočíta nemocenské, keď ukončím rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom mojej situácie. Od 5/2018 som bola na materskej dovolenke, následne rodičovská dovolenka a znova materská. Pracovný pomer stále trvá.

Ak ukončím rodičovskú dovolenku, následne zo zdravotných dôvodov budem PN, z čoho mi bude vypočítaná výška nemocenského?

Mám nárok na PN?

Je potrebné medzi RD a PN odpracovať aspoň jeden deň/prípadne vyčerpať pár dní dovolenky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak chcete ísť na PN hneď po materskej, alebo počas rodičovskej, tak si musíte aktivovať nemocenské poistenie. A to napr. jeden deň - dva dni sa vrátiť do práce, prípadne čerpať dovolenku. Hneď na nasledujúci deň ísť na PN z ochrannej lehoty a zároveň môžete ísť na rodičovskú dovolenku. Poberať rodičovský príspevok a PN je možné. PN sa podľa mňa vypočíta z pravdepodobného zárobku.

S prianím pekného dňa,
Lenka