Z ktorého zamestnania mi bude vypočítaná materská?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

mám splnených 270 dní nemocenského poistenia z predchádzajúceho zamestnania (od roku 2018). Medzitým som zmenila zamestnávateľa. Od 1.2.2023 a so starým zamestnávateľom som ukončila pracovný pomer. Deň nástupu na MD je 3.5.2023. Počas tohto obdobia nebola žiadna PN.

Bude mi MD rátaná z nového zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete kedy sa Vám začal pracovný pomer u nového zamestnávateľa. To je podstatná informácia.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, a to bez PN, OČR, tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materskú.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní. Ak sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka