Za aké obdobie sa mi bude počítať výška materského príspevku?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

viac ako 3 roky pracujem u jedného zamestnávateľa bez prerušenia na trvalý pracovný pomer, ktorý je na dobu neurčitú.

Z vymeriavacieho základu za aké obdobie sa bude počítať výška materského príspevku?

Predpokladaný termín nástupu na materskú je 01/2024, zároveň predpokladám PN z dôvodu rizikového tehotenstva (viac ako mesiac).

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenskej dávky býva predchádzajúci kalendárny rok.

Keďže pôjdete na MD v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, napr. práceneschopnosť. PN Vám neovplyvní výšku materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka