Zníži sa výška materského, keď bude žena PN až do nástupu na materskú?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

v prípade, že je žena zamestnaná od marca v novom zamestnaní, na materskú by nastúpila koncom júna.

Ak by bola na PN od začiatku júna do nástupu na materskú, znížila by sa jej potom výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

PN nevstupuje do výpočtu materskej.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, a to bez PN, OČR, tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia, (začiatok TPP), do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materskú.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak sa platilo za menej ako 90 kalendárnych dní, výška materskej sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka