2,5 ročný syn vzdorovito odmieta umývať zuby. Ako máme predchádzať kazom?

Zodpovedané
14. máj 2022

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn je veľmi komplikované dieťa. Zuby má už všetky a umývali sme ich od 1. zubu. No už rok (začalo to, keď mal 13 zubov) mám problém mu ich umyť. Aj keď mi to o dovolí, umývam mu ich sotva pár sekúnd. Keď si ich umýva sám tak len ľavé stoličky. Niekedy máme deň, keď si ich odmieta umyť úplne.

U zubára síce bol, ale odmietol otvoriť ústa. Zubár povedal, že to nebudeme siliť. To isté robí aj mne. Nemá to rád, raz má tak pohrýzol, že mi tiekla krv. Na silu to nejde, nechcem mu ublížiť.

Problém je, že má stále cumlík (hlavne od prekonania Covidu-19 je nervózny) a ráno má v puse zvláštny zápach. Sladkosti už papá, sladené nápoje nie, ani čaj, iba čistú vodu.

Na chvíľku zaberalo spievanie, čistenie zubov zvieratkám alebo mne. Všetko bolo účinné na 1-2 dni. Nové triky mi nenapádajú a na staré sa už nedá nalákať.

Vypľúvať pastu vie a aj chápe (ale aj tak ju niekedy zje).

Ako predchádzať pokazeným zubom?

Ďakujem

Dobrý deň,

inak ako hygienou sa predchádzať kazu nedá. Ak nechce spolupracovať, musí to ísť nasilu kým si zvykne. Ďaleko horšie je, keď potom sa zúbky pokazia a u zubára sa musí nasilu ošetrovať, nedajbože trhať.

Na našej stránke stomatorodinka.sk je v blogu video, v akej polohe sa tie zúbky dajú umyť aj vtedy, ak nespolupracuje.

Nebojte sa, zvykne si 🙂

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk