8 ročná nechce otvoriť ústa u zubárky. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
13. nov 2020

Dobrý deň,

mám 8 ročnú slečnu, ktorá má už niekoľko návštev zubárky za sebou. Vŕtanie dvoch mliečnych zubov prebehlo celkom rýchlo.

Keď mala asi 4 - 5 rokov, tak zvládala preventívne prehliadky v pohode. Milá pani zubárka, ktorá sa s deťmi rozpráva, všetko im poukazuje. Síce som ju mala na sebe sediac a držala som jej ruky ale nakoniec to zvládla ok.

Pred rokom mala úraz, spadla na chodníku a zlomila si predný zub trvácny o 1/3. Chceli sme jej urobiť na to korunku, nakoľko keď jej robila zubárka - na zub nadstavbu, tak sa jej po 2 mesiacoch nadstavba odlomila a odvtedy sme asi 3 mesiace zo zlomeným, len obrúseným zubom, ktorý si ešte po 2 neúspešných návštevách konečne dala obrúsiť. Ale len trochu a potom už nechcela otvoriť ústa.
Tak sme to nechali tak, ved hádam ju to prejde a sama si ten zúbok bude chcieť dať urobiť.

No teraz jej dolná stolička - celé ďasno zapálené a urobil sa jej hnisavý vačok a po rozmasírovaní jej vytiekla krv tak sme šli k pani zubárke, nech jej niečo s tým spraví. Zub je stolička a je mliečny a trocha sa kýve, tak som dúfala, že keď si ho dá vytrhnúť, tak bude dobre. No nedala si vytrhnúť, ani ústa neotvorila a zubárka odmietla robiť nasilu.

Dcérka mi povedala, že jej to je jedno a že vydrží.

Nič nezostáva, len ju nechať nech sa sama rozhodne? Keď bude mať bolesti, bez liekov to bude bolieť veľmi a neviem,či aj tak si to dá urobiť. Som rozhodnutá nedať jej od bolesti lieky,.
Po prvé, nie je zdravé napchávať deti analgetikami a po druhé verím, že ju to prinúti samu sa pýtať k zubárke. Už som nešťastná z toho, no pred ňa tvárim, že mi je to tiež jedno keď je to jedno jej.

Čo mi poradíte?

Nemám zbytočné peniaze platiť si niekde súkromného zubára pod narkózu.

Ďakujem

Dobrý deň,

asi jedine sa s dcérkou stále rozprávať a vysvetľovať jej, že jednak :

  • Ak si to nedá urobiť teraz, tak ju to neskôr bude bolieť. Idú Vianoce, je možné, že zub začne akútne bolieť vtedy a skončí na pohotovosti.
  • Čím dlhšie mliečny zub takto hnisá, tým dlhšie sa trvalý zub pod ním kúpe v hnise a môže sa úplne pokaziť.
  • Ak sa to neurobí teraz, stále sa zvyšuje cena za ošetrenie, ktorá potom môže nabrať veľké rozmery. Možno by som ju prizvala trochu v tom participovať - napríklad jej vysvetliť, že keď budete veľa platiť u zubára, nebude si môcť kúpiť, čo chce.

U 8 ročných je dobrou alternatívou použitie Entonoxu, čo je zmes rajského plynu s kyslíkom, dieťa to utlmí, ale je pri vedomí. Aj to ale patrí medzi výkony, ktoré si rodič platí sám u súkromného zubára. Je to ale rozhodne lacnejšie ako celková anestézia.

Taktiež by som skúsila s dcérkou u daného zubára absolvovať pravidelne dentálnu hygienu, kde si viac privykne na prácu v ústach a možno potom lekára pripustí aj k zložitejším výkonom.

Držím palce.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk