8 ročné dieťa má opakovane opravovanú mliečnu štvorku. Sú aj iné možnosti ako len vytrhnutie zubu?

Zodpovedané
29. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému 8 ročného dieťaťa. Dieťa má opakovane opravovanú mliečnu štvorku. Plomba opakovane vypadla a vytvoril sa mu nad ňou vačok.

Sú aj iné možnosti ako len vytrhnutie zubu?

Nespôsobí vzniknutá medzera problém s posúvaním zubov a následne s prerezaním trvalých?

Ďakujem

Dobrý deň,

druhou možnosťou je ošetriť koreňové kanáliky. V 8. rokoch sa ale môže stať, že sa už postupne rozpúšťa koreň zuba a ošetrenie nemá zmysel.

Riadila by som sa podľa rtg snímky. V 8. rokoch by som ale u svojho pacienta za daných okolností pravdepodobne volila na štyrke extrakciu - je to v tomto prípade najzdravšie, najlacnejšie a preňho aj najpríjemnejšie riešenie - samozrejme s lokálnou anestéziou.

Zúbok treba vytrhnúť čo najskôr, aby sa nepoškodil zárodok trvalého zuba pod ním.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk