8 ročný syn má strach zo zubára. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
11. nov 2020

Dobrý deň,

môj 8 ročný syn má strach zo zubára. Pred rokom sme skončili 2x na zubnej pohotovosti, opuchlo mu cele líco zo zúbka: vŕtali mu to, rezali, veľmi ho to bolelo, veľa plakal, bledý ako stena bol a aj vracal. Nakoniec mu ho naša "domáca" pani zubárka vytrhla. To bolo bez problémov a všetko bolo v poriadku.

Teraz má kazy na zadných stoličkách a oba potrebujeme poriešiť. Pred 2 týždňami sme to chceli u pani zubárky vŕtať, ale on nechcel ani otvoriť ústa. Veľmi sa bál a plakal. Ruky a kolená mal skrčené až pri brade v kresle.

Nič sme mu nasilu nerobili a boli sme radi, keď nakoniec aspoň ústa otvoril. Zubárka mu pozrela zúbky zrkadielkom.

Zuby si čistí dvakrát za deň. Na jednej strane ho zub bolí až tak, že si tam čisti veľmi jemne a mne nedovolí ani sa zubov dotknúť. Má sonickú kefku, ale odmieta ju.

O dva týždne ideme k zubárke znova.

Ako ho má pripraviť?

Mal by dostať nejakou pištoľou anestéziu a nebude ho to bolieť.

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je základom nájsť si jedného detského zubára a chodiť len k nemu. Ak má dieťatko zážitky z pohotovostí, je veľmi ťažké vybudovať si s ním dôveru k zubárom.

Keďže má 8 rokov, predpokladám, že má pokazené mliečne stoličky. V tomto stave, keď slabo spolupracuje, bude najlepšia ich extrakcia, t.j. vytrhnutie. Trvá to najkratšie. Je potrebné samozrejme použitie anestézie, aby nič necítil, k tomu je optimálne použiť aj slizničnú anestéziu, aby necítil vpich.

U 8-ročných ustráchaných detí je veľmi dobrou pomôckou Entonox, t.j. rajský plyn s kyslíkom v kombinácii 50:50, ktorý si dieťa v ambulancii samo dýcha. Ostane po ňom akoby omámené a extrakciu nevníma. Zároveň pôsobí proti bolesti. Skúste vo svojom okolí pátrať po lekárovi, ktorý ho používa.

Následne sa snažte budovať v ňom postupne dôveru k jednému lekárovi absolvovaním pravidelných preventívnych prehliadok a dentálnej hygieny každého pol roka.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk