Ako dosiahnuť belosť zubov u 7 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
10. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trvalých zúbkov 7 ročnej dcérky. Zúbky si pravidelne umýva. Problém je, že všetky trvalé hneď po ich vyrastení začali žltnúť. Mliečne zuby mala krásne biele.

Ako dosiahneme belosť zubov bez invazívnych zásahov?

Taktiež na prednej hornej jednotke má ako keby biely fľak. Je pravda, že ja osobne mám na horných jednotkách tiež fľaky, avšak pri dentálnej hygiene mi bolo povedané, že sa s tým nedá nič robiť. Nie je to povlak a ani zubný kameň.

Dá sa tohto fľaku u dieťaťa zbaviť?

Aká je príčina jeho vzniku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pomohla by nám fotka zubov. Môže ísť buď o povlak, ktorý je spôsobený špecifickou mikroflórou dieťaťa alebo stravou a dá sa odstrániť na dentálnej hygiene.

Niektoré deti majú k vzniku týchto povlakov väčšiu predispozíciu a treba len častejšie chodiť na dentálnu hygienu a vyčkať.

Druhou variantou je, že je toto sfarbenie zabudované v sklovine. Nasvedčovalo by tomu aj to, že má na zube biely fliačik. Táto diagnóza sa volá MIH (molar incisor hypomineralisation) a vyskytuje sa hlavne na prvých stoličkách (šestkách) a rezákoch. Je veľa teórií, ako vzniká, ale žiadna nebola potvrdená.

V liečbe na predných zuboch sa veľmi osvedčuje krém GC MI Paste plus.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk