Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako je možné odstrániť žltý povlak na predných zuboch?

Zodpovedané
6. máj 2021

Dobrý deň,

môjmu 16 mesačnému synovi sa robí žltý povlak na ďasnách na horných zuboch. Má 15 zubov. Povlak je iba na predných horných zuboch.

Po umytí mu zíde dolu, ale opakovane sa vracia. Nepapá nič tmavé, ani čokolády, ani tmavé džúsy a nápoje. Čistíme raz - dvakrát do dňa.

Môže mať takýto povlak trvalé následky?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže je to iba na horných predných zuboch, myslím si, že ide o začínajúci kaz raného veku. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia, je na nich prítomný povlak s baktériami a týmto sa v noci často dodáva mlieko. Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a vznikne kaz.

Od vrodenej vady, deficitu vitamínov, pôsobenia antibiotík či iného problému sa tento kaz odlíši tak, že dolné predné zuby sú ako perličky. Je to preto, že sú obmývané slinou a teda ušetrené.

Ide o skutočne počiatočnú fázu, ktorý sa zvládne dobrým čistením jednozväzkovou kefkou a na noc môžete aplikovať gc tooth mousse krém s obsahom fosforu a vápnika. Alebo môže ísť o potravinový povlak, ktorý môže súvisieť s konzumáciou citrusových plodov - pomaranče, mandarínky.


S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk