Ako liečiť pokazenú mliečnu stoličku u 7 ročného syna?

Zodpovedané
15. nov 2021

Dobrý deň,

7 ročný syn má kaz na hornej mliečnej stoličke. Veľmi ho to bolelo, tak sme boli u zubárky. Vyvŕtala mu to. Zub je mŕtvy, tak ho neplombovala. Vraj si má stadiaľ vycmukávať jedlo a čakať pokým sám vypadne.

Syn sa stále sťažuje na tú dieru a že ho to bolí, keď na tej strane niečo zje. Zvyšky jedla mu musím z tej diery odstraňovať.

Je to v poriadku?

Nemal sa zub zaplombovať, prípadne radšej vytrhnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak kaz zasiahol nerv a zub odumrel, jedine dve možnosti sú ošetriť koreňové kanáliky a zub uzavrieť, alebo zub vytrhnúť.

Ak sa zub ponechá otvorený, je to brána infekcie k trvalému zubu. Takto môže zub ostať maximálne týždeň a mal by byť krytý antibiotikami.

Ak je už zub veľmi rozpadnutý, tak ide o štvorku a má zaradenú trvalú šestku, volila by som v 7 rokoch extrakciu.

Ak ide o päťku, stalo by zato, ak by sa pokúsili ošetriť kanáliky a zaplombovať.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk