Ako liečiť poranený zúbok u 2,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
22. mar 2021

Dobrý deň,

2,5 ročná dcérka nedávno nešťastne spadla rovno na bradu a narazila si aj horné predné zúbky (mliečne rezáky). Ďasná mala fialové a opuchnuté, pravý horný rezák o kúsoček posunutý dozadu.

Boli sme aj u zubára, aby to skontroloval, ten sa na to pozrel a povedal, že to vyzerá byt v poriadku. Kontrola o 2 - 3 mesiace, aby sme videli, či zúbok stmavne alebo nastane nejaká zmena. RTG nerobil.

Prešli skoro 2 týždne a dcérke sa pri zúbku urobila biela bodka. Najprv som si myslela, že je to kúsok jedla, ale nejde to vyčistiť. Dcérka tvrdí, že ju to nebolí, ale všimla som si, že sa vyhýba zahryznutiu do jedla tým jedným zúbkom.

Čo by to mohlo byť?

Aký ďalší postup odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

tá bodka nevyzerá nijak tragicky. Dobre zúbok čistíte jednozväzkovou kefkou a denne dávajte dva týždne GC Tooth mousse krém na remineralizáciu.

Zub treba riešiť iba ak sčernie, alebo sa nad ním spraví hnisavá fistula. Vtedy bude treba ošetriť koreňový kanálik.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk